Article Image Alt Text
Article Image Alt Text
Article Image Alt Text
Article Image Alt Text
Article Image Alt Text
Article Image Alt Text
Article Image Alt Text
Article Image Alt Text

All-District 5-3A list released

The District 5-3A softball season was one to remember as two teams advanced to the state smifinals - but not the two squads who shared the district title.
No. 20 Church Point and No. 7 Mamou both advanced to the Class 3-A state semifinals, while Crowley and Pine Prairie shared the district title.
Pine Prairie’s Woody Harvey and Crowley’s Josh Schrader were named Co-District Coaches of the Year.
Crowley senior pitcher Nelia LaGrange and Pine Prairie senior third baseman Jacie McFarlain eartned Co-MVP honors.
Other first team pitchers included Mamou’s Dacia Richard, Madisyn Fruge from Church Point and Pine Prairie’s Brianna Wall.
Pine Prairie’s first baseman Kailey Soileau was also named to first team, along with Church Point second baseman Taizha Jones, Mamou shortstop Madison Fontenot and Crowley catcher Sckylier Baronet.
First team outfielders included Crowley’s Jocelyn Marceaux, Maci Wright from Iota and Mamou’s Angel Menier.
First team utility players included Greta Fontenot from Iota, Pine Prairie’s Maycie Hardy, Taylor Douget from Mamou, Church Point’s Hailee Doucet and Phobe Spell from Crowley.
Second team pitchers include Eunice High’s Jailyn Pavich, Sophia Fritz from Mamou, Iota’s Joslyn Fruge and Khahli Malone from Northwest.
Second team infielders include Eunice catcher Mckenzie Guillory and Crowley third baseman Lily Hoffpauir.
Iota closed out the second team infield with first baseman Amelie Armand second baseman PeytonDuBose and shortstop Madelyn Link.
Second team outfielders included Mamou’s Teralyn Fontenot, Asia George from Pine Prairie and Crowley’s Kelsey Lagasca.
Second team ultility players included Mamou’s Emily Soileau, Riley Crochet from Iota, Crowley’s Payton Breaux, Allie Fontenot from Pine Prairie and Port Barre’s Hailey Martinez.
Eunice High’s Cassie Thomas, Natalie Vidrine, Nicole Vidrine, Caroline Vienne, Alyssa Pate and Olivia Thibodeaux were named to the Honorable Mention list.
Church Point’s Calee Leger, Lindsi Meche and Dakota Dupre were also named to the Honorable Mention list along with Sydney Bruney and Tierane Thomas from Mamou.
Iota’s Kylie Welch and Dixie Guidry were also selected Honorable Mention.
Seven of the eight teams in the district advanced to the playoffs, led by Church Point and Mamou’s historic run.
Mamou opened the playoffs with an 11-2 win over No. 26 Port Barre and then rolled to an 11-1 victory over No. 10 Sterlington.
The Lady Demons beat No. 18 Berwick (14-4) to advance to the semifinals where Mamou fell to No. 3 Caldwell Parish.
Church Point opened the playoffs with wins over No. 13 Iowa (5-1) and No. 4 Crowley (6-3).
The Lady Bears then earned a 3-2 win over No. 5 Kaplan to advance to the semifianals where Church Point to top-seed Brusly (9-0).
Crowley opened the playoffs with a 10-0 win over No. 29 Marksville before the Ladies were upset by Church Point.
No. 9 Iota fell 4-2 to No. 24 Patterson in the first round.
No. 12 Pine Prairie rolled past No. 21 Union Parish (12-2) but the Lady Panthers then lost to No. 5 Kaplan (8-2).
No. 22 Eunice lost 12-0 to No. 11 Albany in the first round.
Northwest did not receive a playoff berth.

Eunice Today

465 Aymond St.
Eunice, LA 70535
Phone: 337-457-3061
Fax: 337-457-3122